گزارش کارآموزی در شرکت ریخته گری تراکتورسازی ایران

درچهار چوب مفاد همکاری های فنی و اقتصادی مورخ هشتم اوت۱۹۶۶(۱ مردادماه ۱۳۴۵)دولتین ایران و رومانی ، طرح ایجاد تراکتور سازی ایران در منطقه صنعتی شهر تبریز به  مرحله اجرا درآمد .برپایه این موافقتنامه مقررگردید ساخت انواع تراکتور ۶۵ اسب تک دیفرانسیل و دو دیفرانسیل و تراکتور ۴۵ اسب در سه مرحله و باظرفیت ۵۰۰۰ دستگاه در سال و سپس تا ۱۰۰۰۰ دستگاه در سال برای مدت ۱۰ سال به ایران و اگذار گردد. جهت دستیابی به فن آوری کامل این صنعت مقررگردید تا پروژه ریخته گری که در طرح اولیه منظور نشده بود به عنوان پروژه مکمل مجتمع ایجاد شود.در سال ۱۳۶۶ شرکت ریخته گری به عنوان یک شرکت مستقل تاسیس و ثبت شده و شروع به فعالیت نموده است.این شرکت داراری سه خط قالبگیری تمام اتوماتیک برای تولید انواع قطعات چدنی در رنج کوچک،متوسط و بزرگ بوده و دارای یک خط ریخته گری به روش لاست فومی باشد .دراین شرکت انواع قطعات چدنی ، ازقبیل قطعات تراکتور ، موتور صنعتی، خودرو(پژو ،پراید ، نیسان )،بدنه موتور شش سیلندر تراکتور،قطعات مخصوص کامیون،میل لنگ های کمپروسور ، کلاهک مقره برای صنعت برق وغیره تولید می شود .در تاریخ ۸۹/۱۱/۲۰ کارگاه ریخته گری شرکت تراکتور سازی ارومیه نیز به این شرکت واگذار گردید که دارای یک خط قالبگیری اتوماتیک و تجهیزات مربوطه می باشد . شرکت ریخته گری تراکتور سازی ایران در حال حاضر به عنوان بزرگترین و یکی از اصلی ترین تولید کنندگان قطعات ریخته چدنی تراکتور و بویژه خودرودر کشور فعالیت می کند .

عنوان پروژه :گزارش کارآموزی در شرکت ریخته گری تراکتورسازی ایران
سطح : تمام سطوح
حجم :۲۲۲۴کیلو بایت
تعداد فایل ها :۱
سال انتشار : ۲۰۱۶

منبع :پروژه دات کام

فرمت :pdf

خلاصه پروژه:

واحد طراحی و تجهیزات وابزارآلات

– کارگاه مدلسازی 

واحد طراحی وتجهیزات وابزارآلات:

 

واحد طراحی با بهره گیری از دانش فنی روز ونرم افزارهای پیشرفته امکان طراحی پیچیده ترین تجهیزات صنعت ریخته گری را داراست.

تجربه بالای طراحی وپشتیبانی تولید انواع قطعات چدنی پیچیده این واحد را به عنوان یک واحد مرجع جهت ارائه خدمات طراحی و مشاوره در کشور مطرح ساخته است.

دانش فنی طراحی تجهیزات وابزارآلالت روش نوین ریخته گری لاست فوم در کشور منحصرا در اختیار این واحد بوده ونمونه های متعدد قطعات تولیدی با این روش که به تولید انبوه رسیده است با سطح بالای کیفی به بازار عرضه شده است.

با توجه به ارتباط این واحد با بزرگترین شرکت های طراحی و ساخت تجهیزات و قالب های خودرو در جهان نظیر شرکت برومبیلا,NPLو…ضمن دسترسی به آخرین تکلونوژی های طراحی همواره دانش فنی خود را به روز نگهداشته است.

نرم افزارهای پیشرفته مورد استفاده در این واحد عبارتست ازM.D.T,Powershape,Catia, Solid Wirks و در

ضمن از به روزترین سیستم های سخت افزاری جهت طراحی استفاده می شود.

 

۱-طراحی تجهیزات تولید بدنه موتورTU5وبدنه موتور ملی EF7 وسایر بدنه موتور ها…

۲-طراحی قطعات پیچیده صادراتی برای شرکتهای بنز، ایویکو، کارارو، دانا، پراردی، آرجی و…

۳-طراحی انواع سرسیلندرهای خودرو وتراکتور.

۴-طراحی تجهیزات تولید لاست فوم.

کارگاه مدلسازی

 

کارگاه مدلسازی با داشتن بسش از سی سال سابقه ساخت ابزارآلات و تجهیزات برای تولید قطعات پیچیده مانند بلوک سیلندر،سرسیلندر، پوسته گیربکس و… یکی از بخش های مهم شرکت ریخته گری می باشد.

این واحد علاوه بر پشتیبانی تجهیزات تولیدی شرکت ریخته گری، با بهره گیری از روش های جدید ساخت قالب وبا استفادهاز ماشین آلات پیشرفته قابلیت ارائه خدمات ساخت قالب به سایر شرکت های از قبیل ایران خودرو، مالیبل سایپا و…را دارد.

کارگاه مدلسازی از سه بخش مدلسازی چوبی، مدلسازی فلزی وقسمت فیتر ومونتاژ تشکیل شده است که هر بخش با اتکا به تجربه بالای پرسنل متخصص خود توانایی ساخت پیچیده ترین تجهیزات مانند قالبها، فیکسچرها ، تجهیزات لاست فوم و…را دارد.

ماشین آلات مورد استفاده در این کارگاه که شامل چهار دستگاه CNC پرقدرت خارجی ، سه دستگاه فرزMaho، دو

دستگاه فرز ماشین سازی ، سه دستگاه تراش ، فرز پانتوگراف، فرز روسی وسایر دستگاههای ساخت مدل و تجهیزات می باشند، که این کارگاه را به عنوان بزرگترین واحد مدلسازی در سطح کشور تبدیل ساخته است.

پرسنل متخصص با تجربه این کارگاه ضمن گذراندن دوره های پیشرفته ساخت قالب در کشور های انگلستان وایتالیا وبا

استفاده از نرم افزار پیشرفته POwer Mill در ساخت تجهیزات ریخته گری، ساخت قالبهای لاست فوم، ارائه خدمات ساخت به سایر شرکتها و… به صورت تخصصی در حالت فعالیت می باشند.

۱- ساخت تجهیزات تولید بدنه موتور TU5وبدنه موتور ملی EF7و سایر بدنه موتور های تولیدی کشور.

۲- ساخت تجهیزات پیچیده قطعات صادراتی برای شرکتهای بنز، ایویکو،کارارو،دانا،پراردی، آرجی و…

۳- ساخت انواع تجهیزات لاست فوم و سرسیلندرهای خودرو و تراکتور.

۴- ارائه خدمات ساخت و تعمیر قالبها برای شرکتهای تان ایران خودرو ومالیبل سایپا.

فهرست :

مقدمه

مبانی نظری ریخته گری چدن ها

ماشین ماهیچه سازی سرد

ماشین ماهیچه سازی گرم

مرحله رنگ زنی ماهیچه

مشخصات کوره

انواع رنگ ها

دستورالعمل تهیه رنگ خمیر آرکوپال

دستورالعمل تهیه رنگ هولدکت

شرح نحوه کار دستگاه فوم سازی

نکاتی در مورد رنگ فومها

اهداف رنگ زنی به فوم ها

کارگاه ذوب ریزی لاست فوم

آزمایشگاه متالوگرافی

آزمایشگاه خواص مکانیکی

آزمایشگاه ماسه مرکزی

پیشنهادات

پاسخ دهید